Gelibolunun Derin Sırları -Nat Geo Türkçe Dublaj Belgesel

Yükleniyor...

SOHBET GİRİŞİ

seviyeli sohbet
seviyeli sohbet

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

 

Ask-Fm Dinle

Ask-Fm indir

Ekleme Tarihi by KaLpSizZz
32 İzlenme
Gelibolu’nun Derin Sırları belgesi
Çanakkale’de batırılmış düşman gemileri denizaltı kameralarla görüntülenmiş ve en önemlisi sebep sonuç ilişkisi kurulmuş. Kurguya özellikle dikkat çekmem lazım.

İngiliz bir bilim adamı, savaş gemilerinin dizilişini anlatıp, işte buradan, iskele tarafından, Türk hedeflerine ateş açılıyordu diye anlatıyor hemen ardından ateş açılan yerde bir Türk tarihçi, düşman gemilerini mayınlı sulara çekme stratejisi ve topların nasıl iyi saklandığını anlatıyor. Başlı başına müthiş bir kurgu.


İngiliz donanmasının vurulan bir gemisinin 1915 Çanakkale Boğazı arşiv görüntüsünü, ardından grafikle diğer gemiler arasında bulunduğu yeri görüyor ardından derin sulardaki batığı izliyorsunuz.

Yapım yabancı ama Çanakkale’de gösterilen kahramanlık açık bir dille anlatılıyor.

Sonra bizim topraklarımızda ölen Avustralya askerlerinin birebir hikayeleri, ailelerine yazdıkları mektuplar, kara savaşının kritik anları da belgeselde yer alıyor.

Düşünün Nusrat mayın gemisine dair ilk canlandırmayı da bu belgeselde izledim.

Çanakkale Boğazı’nı geçen Avustralya denizaltısı AE2’nin hikayesi var belgeselde.

İstanbul’a bir kaç kilometre kadar yaklaşan, bir erzak gemisini batıran 5 günün sonunda da kendi kendini batıran bir denizaltı AE 2.

İstanbul’u işgal etme planının ana sebebinin, yaklaşık 1 milyon askerin ölümüne neden olan Fransız-Alman cephe savaşında Almanya’yı zor durumda bıraka amacıymış.

Avustralya da savaşa 14 yaşında çocukları getirmiş, o çocuk ailesine yazdığı mektupta teslim olmak isteyen bir Türk askerinin nöbetçiler tarafından vurulduğu, ertesi sabah ayaklarında bot bile olmadığını anlatmış.

- Birinci Dünya Savaşı
- Çanakkale Cephesi


Instagram: https://www.instagram.com/yeterkiogren/
Kategori
Belgesel Filmler - Konu

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.